Türkiye Cumhuriyeti

Abu Dabi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Seçim Günü Dikkat Edilecek Hususlara İlişkin Duyuru , 11.05.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

 

30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde Büyükelçiliğimiz binasında gerçekleştirilecek olan Milletvekili Genel Seçimlerinin düzenli şekilde tamamlanabilmesi amacıyla aşağıdaki hususların bir kez daha hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

 

1. Birleşik Arap Emirliklerinde oy kullanmak isteyen seçmenler, hangi temsilcilik ve sandıkta oy kullanacaklarını YSK’nın internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) öğrenebilirler. Büyükelçiliğimizde seçmen kaydı bulunup da oyunu 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde kullanamayacak olan vatandaşlarımız, Türkiye’deki gümrük kapılarında 8 Mayıs-7 Haziran 2015 tarihleri arasında oylarını kullanabileceklerdir.

 

2. Seçmenlerin oy kullanabilmeleri için beraberlerinde T.C. kimlik numaralarını içeren Nüfus Cüzdanı veya T.C. Pasaportlarını bulundurmaları gerekmektedir. Büyükelçiliğimiz binasına girişte vatandaşlarımızın bu kimlik belgelerinden birini ibraz etmeleri istenecektir.

 

3. BAE makamlarının olası bir güvenlik kontrolüne karşı, vatandaşlarımızın, yukarıdaki belgelere ek olarak, yanlarında BAE kimlik belgesi (UAE ID), ikamet iznini/vizesini (residence permit/visa) havi pasaportlarını yanlarında bulundurmaları yararlı olacaktır.

 

4. Seçimler BAE’de iki gün süreyle gerçekleştirilecek olup, 30 Mayıs Cumartesi ile 31 Mayıs Pazar günleri icra edilecektir. Her iki gün seçimler, sabah saat 10.00’da başlayacak, akşam yerel saatle 19.00’da sona erecektir. Akşam saat 19.00 itibariyle sırada bulunan vatandaşlarımızın oylarını kullanmalarına izin verilecektir. Saat 19.00’dan sonra gelen vatandaşlarımız ise YSK tarafından belirlenen kurallar gereği oy kullanamayacaklardır.

 

5. Vatandaşlarımız ve beraberlerindeki eşyaları bina girişinde aramaya tabi tutulabilecektir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın yanlarında küçük el çantaları dışında eşya bulundurmamaları istirham olunur. Büyükelçilik binası içerisine cep telefonları kesinlikle alınmayacaktır.

 

6. Oy kullanmak üzere Büyükelçiliğimize gelen vatandaşlarımız, binamızın karşısındaki Hindistan ile Yemen Büyükelçilikleri arasında kalan Hindistan Büyükelçiliğine ait otopark yerini de ihtiyaç halinde kullanabileceklerdir.

 

7. Seçimin gerçekleştirileceği 30 ve 31 Mayıs 2015 tarihlerinde Konsolosluk Şubemiz kapalı olacaktır.

 

8. BAE güvenlik makamlarının diplomatik semte ilişkin kuralları bakımından, vatandaşlarımızın gerek Büyükelçiliğimizin içinde, gerek dışında (Büyükelçilikler bölgesi dahil) fotoğraf çekmemeleri önemle rica olunur.

 

Saygıyla duyurulur.

T.C. Abu Dabi Büyükelçiliği