Türkiye Cumhuriyeti

Abu Dabi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Abu Dhabi Büyükelçimiz Ş. Vural Altay’ın 10 Kasım Mesajı , 10.11.2009

Modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Ulu Önder M. Kemal Atatütk’ün ebediyete intikal edişinin 71. yıldönümünde Onun önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

 

Bugün vesilesiyle Atatürk’ün Türk milleti ve vatanı için yaptıklarını, Onun düşünce yapısını, ilke ve devrimlerini, bunların üzerine inşa ettiği modern, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetinin bizim için ne kadar büyük bir anlam ve önem taşıdığını bir kez daha irdeleme imkanını buluyoruz.

 

Atatürk’ü daha iyi anlamak, Onun ilke ve devrimlerinin sonuçlarını, kurduğu modern Cumhuriyetin ne anlama geldiğini daha iyi kavramak, bu modern yapılanmanın nimetlerinden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin birincil görevini oluşturmaktadır.

 

Atatürk’ü gelecek nesillere aktarmak, özellikle bu bağlamda yurtdışında yaşayan ve büyüyen çocuklarımıza gerektiği şekilde öğretmek ana ve baba olarak en büyük sorumluluklarımız arasında yer almaktadır. Zira, modern Türkiye Cumhuriyetini ve Atatürk’ü sonsuza kadar yaşatacak olan bizden sonra gelecek nesillerdir.

 

Bu vesileyle Cumhuriyete olan tam inancımızı, Atatürk devrim ve ilkelerine sadakatimizi, ulusal egemenliğe ve bütünlüğe güvenimizi, çağdaş uygarlık hedefine bağımlılığımızı yinelerken, Ulu Önderimizi bir kez daha şükran ve takdirle anıyor, onun manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.