Türkiye Cumhuriyeti

Abu Dabi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayın Vural Altay'ın Veda Mesajı , 02.12.2014

BAE Türk Toplumunun Değerli Mensupları,

Kıymetli Vatandaşlarımız,

Beş yıldan fazla süredir gururla ve büyük bir heyecanla yürütmüş olduğum Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi görevimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Görev sürem boyunca en önemli önceliklerim Türkiye ile BAE arasındaki ilişkileri tüm alanlarda daha da ileri götürmek ve ülkede mukim Türk toplumunun sıkıntı, görüş ve önerilerine eğilmek olmuştur.

Türkiye ile BAE arasındaki ikili ilişkiler köklü dostluk ve kardeşlik temellerine dayanmaktadır. Ülkelerimizin ikili siyasi, ticari, ekonomik ve kültürel konularda işbirliği bakımından büyük potansiyel barındırdığı kanaatindeyim.

Bilindiği üzere, BAE Türkiye’nin Körfez ülkeleri arasındaki en büyük ticaret ortağı konumundadır. BAE ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yoğunluk ve çeşitliliğinin arttırılması öncelikli hedeflerimden birisini teşkil etmiştir. Bu bağlamda, Büyükelçilik olarak, Dubai Başkonsolosluğumuz ve Ticaret Müşavirliklerimiz ile birlikte, Türk işadamlarına BAE’deki yatırım ve ticaret olanakları hakkında ihtiyaç duyabilecekleri gerekli bilgi ve desteği sağlamak, keza aynı hizmeti buradan Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen çevrelere sunmak için görev ve sorumluluklarımız ile imkânlar çerçevesinde, büyük çaba sarfettiğimizi kaydetmek isterim.

Kıymetli Vatandaşlarımız,

Biz diplomatlar görev yaptığımız ülkelerde misafir sayılırız. Büyükelçiliklerin ve Türk milletinin bu ülkelerdeki asıl gücü ve sahipleri sizlersiniz. Sizleri, 2011 yılında hizmet vermeye başladığımız ve resmi açılışı dönemin Dışişleri Bakanı olan Başbakanımız Sayın Prof. Ahmet Davutoğlu ve BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan tarafından gerçekleştirilen, ülkemizin itibarına yakışır yeni yerleşkemizde çeşitli vesilelerle ülkenizde ve evinizde gibi hissettirmeye çalıştık.

Yaklaşık on bin vatandaşımızın yaşadığı BAE’de,  görev sürem boyunca vatandaşlarımızla sürekli diyalog, temas, dayanışma ve yardımlaşma içerisinde olmaya özen gösterdim. Kültürel etkinlikleri destekledim, ülkede tertiplenen yüzlerce fuara katıldım. Ekibimle birlikte, konsolosluk işlemlerine ilişkin olarak Sizlere en iyi şekilde hizmet vermeye, yönlendirmeye, görüş, öneri, soru ve sorunlarınızı da ivedilikle yanıtlamaya ve çözmeye önem atfettim.

Sevgili Vatandaşlarımız,

Bu fırsattan istifadeyle, 208 milletten insanın yaşadığı, adeta bir “küresel vitrin” konumundaki BAE’de ev sahibi ülkenin koşullarına ve mevcut ortamına uyum konusunda başarılı, mesleği ne olursa olsun işini en iyi şekilde yapan, kendileriyle ve yaşadıkları toplumla barışık, Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı bir Türk toplumu görmekten büyük mutluluk ve gurur duyduğumu bir kez daha ifade etmek isterim.

Hepiniz iki ülke arasında birer köprü vazifesi ifa etmektesiniz. Bundan böyle de gurbette ülkemizi temsil etme sorumluluğu taşıdığınızı, hepinizin ülkemizin birer diplomatı ve elçisi olduğunuzu her zaman hatırınızda tutacağınızdan eminim. Zira, sizler ülkemizin ve milletimizin buradaki kalıcı yüzü ve aynasısınız.

Bu düşüncelerle, hangi koşulda olursa olsun bizleri yalnız bırakmayan, desteğini esirgemeyen Sizlere ve tüm yabancı dostlara, kişi ve kurumlara samimiyetle teşekkür ediyor, halefim Büyükelçi Mustafa Levent Bilgen’e de aynı ilgi, saygı, sevgi ve desteği sunacağınızdan emin şekilde, hepinize aileleriniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlık, başarı ve esenlik dolu bir gelecek diliyor ve veda ediyorum.

Bu vesileyle, görev sürem boyunca Büyükelçiliğimiz personeline, Büyükelçiliğimiz Müşavirlerine ve Dubai Başkonsolosumuz ve çalışanlarına bir ekip halinde benimle aynı heyecanı paylaşarak, uyumlu, özverili ve dinamik bir performans sergiledikleri için şükranlarımı sunarım.

En içten saygı, sevgi ve selamlarımla.

Ş. Vural ALTAY

Büyükelçi