Türkiye Cumhuriyeti

Abu Dabi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sayın Büyükelçimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 19.05.2010

Saygıdeğer Vatandaşlarım, Sevgili Gençler,

Bugün modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Ulu Önder M. Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 91.nci yıldönümünü idrak ediyoruz.

Atatürk'ün işgal altındaki yurdumuzun kurtarılması için milli mücadeleyi başlatmak ve milletle elele bağımsız ve modern bir devletin kurulması amacıyla Samsun'a çıkması, Türk ve dünya tarihini derinden etkilemiştir. 19 Mayıs'ta başlayan kurtuluş savaşı sonucunda, millet egemenliğini üstün kılan, çağdaş dünyanın değerlerini benimsemiş, modern Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır.

Sevgili Gençler, 

Atatürk, Türk gençliğine olan güvenini belirtmek üzere kurduğu Cumhuriyeti Sizlere emanet etmiştir. O, Türkiye Cumhuriyeti'nin genç nesillerin omuzlarında yükseleceğine ve çağdaş medeniyet seviyesine Sizlerin çabalarıyla ulaşacağına inanmış ve bu anlayışla 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı olarak Sizlere, yani Türk gençlerine armağan etmiştir.

Sizler, ülkemizin sadece zenginliği değil, aynı zamanda dinamizminin ve değişim potansiyelinin de kaynağısınız. Ülkemizin yarınlara güvenle bakmasının teminatısınız.

Yurtdışında yaşayan gençlerimizin Cumhuriyet değerlerini yürekten benimsemesi, anavatanlarıyla bağlarının güçlü tutulması, güzel dilimiz Türkçe’yi iyi ve doğru konuşabilmeleri için bizlere ve gençlerimizin değerli ailelerine büyük bir görev düşmektedir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Cumhuriyete olan tam inancımızı, Atatürk devrim ve ilkelerine bağlılığımızı, ulusal egemenliğe ve bütünlüğe güvenimizi, çağdaş uygarlık hedefine ulaşma azmimizi yineliyor, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha şükran ve minnetle anıyoruz.


Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan vatandaşlarımızın ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha kutluyor, hepinize en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum.

 

 

 

Vural ALTAY

    Büyükelçi