Türkiye Cumhuriyeti

Abu Dabi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

1971 yılında kurulan Birleşik Arap Emirlikleri devleti ile gelişen ikili ilişkiler çerçevesinde, sözkonusu ülkede temsilcilik açılmasına karar verilmiş ve T.C. Abu Dhabi Büyükelçiliği 16 Nisan 1979 tarihinde faaliyete geçmiştir.

 

Gelişen ikili ticari ilişkiler ve artan vatandaş sayısı da gözönünde bulundurularak, 15 Haziran 1987’de görev çevresi Dubai ve Kuzey Emirliklerini (Sharjah, Fujairah, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah, Ajman) kapsayan Dubai Başkonsolosluğumuz hizmete açılmıştır.

Büyükelçiliğimiz bünyesinde yer alan ve Bahreyn-Kuveyt-Katar-Umman’a da akredite olan Askeri Ataşeliğimiz 1999 yılında; Ticaret Müşavirliğimiz ise Nisan 2007’de faaliyete geçmiştir.

Büyükelçiliğimiz için devlete ait olan, hizmetlerin daha sağlıklı yürütülmesine imkan sağlayan çağdaş bir altyapıya sahip yeni kançılarya binamız inşa edilmiş olup; Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluk Şubesinin hizmet verdiği binaya 01 Mart 2011 tarihi itibariyle taşınılmıştır.

 
Metin Kuştaloğlu
Büyükelçi
03.12.1979-19.08.1982
Taner Baytok
Büyükelçi
01.09.1982-15.01.1986
Tugay Uluçevik
Büyükelçi
23.01.1986-27.09.1989
Uğurtan Akıncı
Büyükelçi
01.09.1989-12.12.1991
Ergün Pelit
Büyükelçi
23.12.1991-29.03.1994
Ali Arsın
Büyükelçi
30.03.1994-13.03.1998
Dr. Ercan Özer
Büyükelçi
13.03.1998-08.06.2001
Ünal Ünsal
Büyükelçi
12.06.2001-12.01.2004
Selim Karaosmanoğlu
Büyükelçi
14.01.2004-30.04.2008
Hakkı Akil
Büyükelçi
07.05.2008-16.10.2009
Ş. Vural Altay
Büyükelçi
19.10.2009-03.12.2014
Mustafa Levent BİLGEN
Büyükelçi
12.12.2014-01.10.2016
Can Dizdar
Büyükelçi
01.10.2016-